Voda
Molekula vody je úžasná věc, jednoduchá a přesto stále zkoumaná. Většina pro člověka zajímavých vlastností vody (tepelná kapacita - zmírňování klimatu, povrchové napětí - zavlažování, pohyb po hladině, chlazení kytovců) je založená na umění jednotlivých molekuj spolupracovat. Toho jak krásně molekuly vody spolupracují využívá v přírodě nemálo živočichů a člověk není vyjímkou, vžyď jsme ze tří čtvrtin také jen voda.

1) Led a voda
Pokus: hustota vody a ledu
Pomůcky: kádinka s vodou, kostky ledu
Postup: do kádinky s vodou vložíme kostku ledu, kostka zůstane plavat na hladině.
Komentář: voda je unikátní v tom, že v pevní fázi má nižší hustotu než v kapalné a tedy led na vodní hladině plave.
Uvedená vlastnost vody je důležitá především pro vodní živočichy, kteří díky tomu v zimně přežijí v rybníce. Rybník totiž zamrzá odshora a vznikající led izoluje vodu od chladného okolí a tím brání jejímu dalšímu promrzání a tedy ryby mohou na dně rybníka přežít ve snesitelných 4 °C. Kdyby byl led těžší než kapalná voda, zmrzlé kousky by padaly ke dnu a vytlačovaly zbylou vodu na povrch, kde by zmrzala, až by nakonec zamrznul celý rybník.
Další pokusy: rozpínání vody při tuhnutí

2) Když voda hoří
Pokus: reakce vody s draslíkem
Pomůcky: kádinka s vodou, draslík, fenolftalein
Postup: hodíme kousek draslíku do kádinky s vodou
Komentář: alkalické kovy bouřlivě reagují s vodou za tvorby příslušných hydroxidů v tomto případě hydroxidu draselného a současného vývoje vodíku, který hoří a bouchá. Pro lepší efekt je možné přidat indikátor, který se barví do fialova přechodem do bazického prostředí vzniklém v důsledku přítomnosti KOH.
Další pokusy: přilož vodou pod plamenem, tancující sodík